Romeo och Julia / Malmö Stadsteater

I en benådat fri tolkning av klassikernas klassiker begår kärleken revolt mot svartvit maktstruktur och evigt krig, när två blixtförälskade unga kliver ur ramen och bryter tystnaden. Stumfilm möter splatterpunk, generation ställs mot generation, vassa konturer mot naken hud och aldrig har väl det tonårigt vidöppna hos Julia och Romeo fångats så. Sargun Oshana med team och ensemble bjuder på en lika hjärtskärande som konstnärligt berusande Shakespeare-tripp, och en balkongscen som går till scenkonsthistorien.
– Urvalskommitténs motivering
Skulle du kunna gå i döden för någon du älskar?
Det är kärlek vid första ögonkastet mellan Romeo och Julia. Deras förälskelse är intensiv och passionerad och fram till deras möte har världen mest gått i svart och vitt. Men egentligen borde de hata varandra. Romeo och Julias familjer är bittra fiender och de står tillsammans ensamma mot en oförstående omvärld, men ingenting får stå i vägen för deras kärlek – inte ens livet.
Regissören Sargun Oshana tar sig an William Shakespeares älskade kärlekshistoria på ett nytt sätt – med ett stumfilms-grepp får det storslagna vackra språket tillsammans med musiken en särskilt berusande betydelse.
OBS! En del av föreställningen är utan tal och textad på skärm.
KONSTNÄRLIGT TEAM
Original text: William Shakespeare
Översättning: Göran O Eriksson
Regi och bearbetning: Sargun Oshana
Scenografi och kostym: David Gehrt
Ljus: Marcus Philippe Gustafsson
Komposition: Ramez Mhaanna
Mask: Åsa Trulsson
Dramaturgi: Anton Elmgren
Medverkande: Klara Hodell, Rasmus Savic, André Gatu, Martin Hendrikse, Mari Götesdotter, Susanne Karlsson, Ramez Mhaanna