Medlemmar

Våra medlemmar – från A till Ö

A

Abnorm Scenkonst
ADAS teater
Art of spectra
Atalante

B

Balettakademien i Stockholm
Banditsagor
BIBU c/o Teatercentrum
Big Wind
Borås Stadsteater
Byteatern Kalmar Läns teater

C

Centrum för Dramatik
Christina Tingskog Relativ Dansproduktion/Föreningen RERE
Circus by me
Claire Parsons Co.
Compagnie Jus de la vie

D

Dalateatern
Dansalliansen
Danscentrum
Dansens Hus
Danskompaniet Spinn
Dansstationen/Palladium
Dockteatern Tittut
Dotterbolaget
Drottningholms Slottsteater

E

E=mc2 Danskonst
Edin Jusuframic
Embla Dans & Teater
Estrad Norr/Jämtlands läns Musik och Teater
Expressteatern

F

Folkoperan
Folkteatern i Gävleborg
Folkteatern i Göteborg
Fria Teatern

G

Giron Sámi Teàhter
Göteborgs dans- och teaterfestival
Göteborgs Dramatiska Teater
Göteborgs Stadsteater
GöteborgsOperan

H

Hagateatern
Helsingborgs Stadsteater
HDN Studio
Högskolan för scen och musik

I

IlDance
Improvisationsstudion
Institutionen för kultur och estetik, Teatervetenskap, Stockholms universitet
Iraqi Bodies

J

JONK! Scenkonst

K

Kamraterna
Karavan Scenkonstkollektiv
Kompani Giraff
Korona Dans
Kulturakademin
Kulturhuset Stockholms Stadsteater AB
Kungliga Dramatiska Teatern
Kungliga Operan
Kungliga Svenska Balettskolan i Sthlm
kvalitetsteatern

L

Lotta Gahrton prod.
Lumor
Länsteatern på Gotland
Länsteatrarna i Sverige

M

Malin Hellkvist Sellén AB
Malmö Opera
Malmö Stadsteater
Maria Naidu/armar & ben
Masthuggsteatern
MDT
Minna Krook Dans
Mittiprickteatern
Musikteater Unna
Månteatern

N

Nordiska Teaterförläggarföreningen
Norrbottensteatern
Norrlandsoperan
Nyxxx

O

Operafabriken
Orionteatern

P

Pantomimteatern
Petri Dish
Possibilitas
PotatoPotato Scenkonst
Profilteatern

R

Regionteater Väst AB
Regionteatern Blekinge Kronoberg
Riksteatern
Romeo & Julia Kören

S

Scenkonst Gerlesborg
Scenkonst Sörmland
Scenkonst Öst, Östgötateatern
Scenkonstbolaget/Teater Västernorrland
Scenkonstbolaget/Norrdans
Scenkonstmuseet
Share Music Sweden
Skuggteatern
Skånes Dansteater
Smålands Musik & Teater
Smålandsoperan Scenkonstproduktion
SpaceTimeLab
Stadra Teater/Ideella kulturföreningen cikustältet
Stockholm Fringe Festival (STOFF)
Stockholm konstnärliga högskola
Stockholm Improvisationsteater
Strindbergs Intima Teater
STTF- Swedish OISTAT centre
Svensk Scenkonst
Svenska ASSITEJ
Svenska Teaterkritikers Förening
Sveriges Dramatikerförbund
Säfsten Produktion
Söndrebaljsoperan/Vävoperan

T

Teater Aros
Teater Galeasen
Teater Giljotin
Teater Gyllene Draken
Teater Halland AB
Teater Insite
Teater Martin Mutter
Teater Pero
Teater Reflex
Teater Tofta
Teater Tre
Teater Tribunalen
Teater Trixter
TeaterAlliansen
Teatercentrum
Teaterförbundet/ scen & film
Teaterhögskolan i Luleå
Teaterhögskolan i Malmö
Thales Teater

U

Unga Klara
Unga Romateatern
Uppsala Stadsteater
UusiTeatteri

V

Vadstena-Akademien
Västanå Teater
Västerbottensteatern
Västmanlands teater

W

WELD
Wermland Opera

Z

ZebraDans

Ö

Ögonblicksteatern
Östfronten
Örebro länsteater
Örjan Andersson Dans AB