Det här är berättelsen om när en enda händelse förändrar livet för alltid. Det är berättelsen om vänskap så stark att den blir farlig. Om ungdomar som blir inlåsta och isolerade – och om elden som en otämjbar kraft inuti och utanför en själv.
Agni och Evvi gör allt tillsammans. De är så nära varann att de nästan sitter ihop. De är stjärntvillingar. De bor på ett hem för tonårsflickor, och tillsammans skapar de en fantasivärld med egna regler som går på tvärs med samhällets. En dag går de alldeles, alldeles för långt och livet blir aldrig sig likt igen.
BRINN är en berättelse om flickor som är större än världen. Om den nödvändiga revolten, och om när allt går fel. En explosiv och sorgsen föreställning som pendlar mellan humor och svärta.
Utifrån sin aktuella bok, byggd på 25 års erfarenhet av att arbeta med Unga Klara, föreläser dramatikern och dramaturgen Erik Uddenberg om Unga Klaras konstnärliga processarbete och de olika metoder och verktyg som ofta används i det. Hur förhåller man sig till research? Hur får man mest ut av ett referensgruppsarbete?
Efter föreläsningen finns möjlighet till reflektioner och samtal.