Information
Dramaten och Scensverige välkomnar er alla till avslutningsfest för Scenkonstbiennalen 2023!
KVÄLLENS AKTER
—> DJ/PERFORMANCE: JUSTINA
Justina är en iransk sångerska, rappare och låtskrivare. Hennes texter handlar ofta om sociala frågor, mänskliga rättigheter och diskriminering av kvinnor och sexuella minoriteter. Som sångerska arbetar hon inom genrerna rap, rythm & blues, jazz och pop.
Trots allvarliga begränsningar för kvinnliga soloartister i Iran, har Justina lyckats etablera sig som en produktiv artist med ett stort antal följare online. Nyligen publicerade Justina låten “F U Arbab” som svar på förtrycket av protester i Iran som ledde till över 1 000 dödsfall 2020.
Som ett resultat av sitt konstnärliga arbete har Justina blivit förföljd, förhörd och trakasserad av de iranska myndigheterna. Hon tvingades fly från Iran efter att säkerhetsstyrkor beslagtagit alla hennes datorer och mobiltelefoner. Efter att ha bott i exil i flera år i Georgien blev hon ICORN artist in residence i Piteå 2020.
—> DJ-AKT: HARA ALONZO
Hara Alonso är en Stockholmsbaserad pianist, kompositör och ljudkonstnär från Spanien. Hennes musik åberopar kontemplation och tillfällighet, praktiserar lyssnande och kinetisk fördjupning som kompositionsmetod. Hennes kreativa praktik ifrågasätter de hegemoniska berättelserna kring musik och teknologier genom att resignifera dess verktyg och kunskap. Med hjälp av improvisation, somatik, fysikalitet, DIY-gränssnitt och kodning komponerar Hara nya ljudsystem och språk.
Hara arbetar som forskare vid Stockholms konsthögskola. År 2014 initierade hon det deltagande kompositionsprojektet The City Composing. Utöver sin konstnärliga praktik undervisar Hara i musikprogrammering vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.
—> LIVEKARAOKE MED GÖRAN MARTLING VID PIANOT
—> TV-HÖRNA MED FILMSERIEN “REFERENSER” MED HYLLADE SKÅDESPELAREN LOUISE LÖWENBERG
—> PINGIS
—> FOTOBÅS
Förtäring:
Vi bjuder på vegansk macka, ät före festen om du är väldigt hungrig!
Barer på 3 våningar
Terrassen öppen!
Tid: 20.30-01 entré Dramatens huvudentré
Visa upp din bokning i dörren.
Pga stort intresse uppmuntrar vi dig att avboka denna programpunkt om du inte planerar att delta, så att någon annan har möjlighet att komma på festen. Välkommen!